Kruh: kostel sv. Vojtěcha

Kostel a fara v Kruhu existovaly již ve 14. století (první historická zpráva je dochována z roku 1358). Kontinuita zde sídlících duchovních byla sice přerušena husitskými válkami, nicméně nevelký středověký kostelík, rozkládající se uprostřed hřbitova, se zde udržel až do 2. poloviny 18. století, kdy musel být pro chatrný stav snesen. Mezitím (roku 1724) již ovšem vrchnost nechala opodál zbudovat barokní stavbu kostela nového, takže po dobré tři desítky let existovaly v Kruhu dokonce kostely dva. Spolu s novostavbou barokního kostela tu byla obnovena i sídelní duchovní správa, která trvala až do roku 1946. Farnost, do jejíhož obvodu spadají obce a osady Kruh, Žďár, Vojetín, Týn, Fučíkovsko, Nová Starost a samota Gründel, byla poté přičleněna k duchovní správě v Doksech, následně k Jestřebí a od počátku roku 2001 k Bělé pod Bezdězem.

Kostel sv. Vojtěcha, poškozený požárem v roce 1996, prochází v současné době od roku 2005 rozsáhlou dlouhodobou obnovou a bohoslužby se zde nekonají.