Svátek sv. Jana Nepomuckého

16.05.2014 13:40

Jméno sv. Jana Nepomucké nosil také náš drahý, dnes již zesnulý, farář Jan Nepomuk Jiřiště. Proto se někteří naši farníci v tento den rozjíždějí na hřbitov, kde je Jeník pochován, aby uctili jeho památku. Spousta dalších farníků si na Honzu jistě vzpomene nejen ve svých modlitbách, vždyť tolik nám dal.

V připadě, že se chceš nejdříve seznámit, jak bývá tento světec vyobrazen, KLIKNI ZDE.

Svátek mučedníka sv. Jana Nepomuckého si připomínáme 16.5.. Mezi hlavní atributy patří 5 hvězd kolem hlavy, jazyk, kříž, most a řeka. Co mají znázorňovat hvězdy kolem hlavy, proč sochy sv. Jana Nepomuckého často potkáváme u mostů jistě víte.

Chcete-li se dozvědět proč jméno Nepomuk, když byl Jan z Pomuku, jestli v roce 1719 relikvie vypadlá z lebky byla skutečně jazyk, doporučuji čerpat například ze zpracovaných životopisů Janem Chlumským po kliknutí na níže uvedený odkaz:

KLIKNI ZDE

Další zdroje si u tohoto světce určitě rádi naleznete sami.

/Pavel