Svátek sv. Vavřince- 10.8. (+258)

09.08.2014 09:39

Tomuto světci je v Čechách zasvěceno 162 kostelů, jeden kostel sv. Vavřince máme dokonce v našich farnostech a to v Čisté. Jak bývá tento světec vyobrazován je na odkazu KLIKNUTÍM ZDE.

Mezi hlavní atributy tohoto světce patří almužna, bičování, jáhenská dalmatika a samozřejmě rošt.

Sv. Vavřinec byl roku 257 papežem jmenován na místo arcijáhna do čela římské církve, stal se prvním ze sedmi římských jáhnů (jáhenská dalmatika).

Proč bývá sv. Vavřinec spojován s roštem? Protože během tří dnů měl Vavřinec pro tehdejšího pozemského krutovládce (císař Valerián) připravit přehled všech církevních pokladů. On během těchto tří dnů tento majetek rozdal chudým a potřebným, trpícím vdovám a sirotkům. Odplatou za tento čin nebylo žádné rychlé usmrcení jako u ostatních, ale bičování, mučení na skřipci a na konec pozvolné umučení ohněm.

Pokud Vás zajímá co mimo „Dejte mne obrátit, z jedné strany jsem již upečen dost!“ volal na císaře “, doporučuji čerpat například ze zpracovaných životopisů Janem Chlumským po kliknutí na odkaz klikni zde nebo  na WiKipedii klikni ZDE.