Čistá: kostel sv. Vavřince

První historické zprávy o tomto kostele máme z poloviny 14. století, kdy míval i svého vlastního duchovního správce – plebána. Za husitských válek ovšem zdejší samostatná farnost zanikla a správa kostela byla od té doby připojena k farnosti v Bělé. Dnešní podoba kostela v Čisté je výsledkem barokní úpravy z počátku 18. století, která respektovala i část zdiva původní stavby středověké. Kostel je jednolodní, obdélný, s obdélným presbytářem a hranolovou vížkou za západním průčelím. Vnitřní vybavení, dnes značně ochuzené krádežemi, je současné s barokní přestavbou a částečně bylo obměněno v 19. století.

Poutní slavnost v Čisté se koná v neděli v blízkosti svátku sv. Vavřince (10. srpen) od 10,00 hodin.