Svátek sv. Jakuba Starší- 25.7.

24.07.2014 20:33

Nejdříve si připomeňme, jak bývá sv. Jakub Starší, Větší či Zebedeův vyobrazována KLIKNUTÍM ZDE.

Svátek tohoto světce, prvního apoštolského mučedníka si připomínáme 25.7. a pokud tento den připadne na neděli, zahajuje se v Santiagu de Compostella svatý Jakubův rok. Mezi atributy spojené s tímto světcem nelze nezmínit  knihu či svitek Evangelia (připisováno autorství jedné knihy z Nového zákona), poutnická hůl s mušlí hřebenatkou (symbol poutníků do Compostelly Svatojakubská mušle), brašna, meč (byl sťat mečem) nebo kůň.

Svatojakubskou pouť ve Španělsku z našich farníků absolvovala Zuzka A. a Pigi, proto neváhejte se jich zeptat na její zážitky.

I jeden kostel v našich farností je zasvěcen sv. Jakubovi, kde budeme 26.7. slavit od 16 hodin pouť. Jste všichni srdečně zváni, je opravdu krásné, když se sejdeme v hojném počtu. Pokud si chcete připomenout, co napsal o. JNJ o bořejovském kostele, KLIKNI ZDE.

Pokud si nemůžete vybavit jméno Jakubova bratra, se kterým byli nazýváni „Boanerghés“, což znamená „synové hromu“, jaké bylo Jakubovo původní povolání, proč byli nazýváni „synové hromů“, doporučuji čerpat například ze zpracovaných životopisů Janem Chlumským po kliknutí na odkaz klikni zde nebo  na WiKipedii klikni ZDE